Jucătorul echipei Unirea Slobozia, Adnan Aganovic, a fost extrem de bucuros după ce formația sa a evitat retrogradarea din Superliga României, învingând FC Voluntari la loviturile de departajare.
Adnan Aganovic: „A fost cea mai dificilă provocare în care am lucrat!”
În cadrul unui interviu scurt, fotbalistul croat și-a reamintit o declarație a lui Mihai Stoica, președintele FCSB, care a exprimat convingerea, cu câteva săptămâni în urmă, că Unirea Slobozia nu va putea evita retrogradarea.
Aganovic a mărturisit că declarația oficialului de la FCSB i-a motivat pe jucătorii Unirii Slobozia, care au depus eforturi considerabile pentru a menține echipa în prima divizie.
„Am reușit, nu ne-am plâns. Am demonstrat că avem caracter, toată echipa îl are, și așa ne-am salvat. Îmi amintesc că Meme Stoica a spus odată: ‘Slobozia e aproape gata’. Atunci a vorbit despre noi. De atunci, am muncit și am obținut rezultate excelente în etapa finală. Ce să spun? Prin muncă și dedicare, se poate reuși.
Am câștigat respectul întregii țări, respectul arbitrilor, al suporterilor și al adversarilor. Din toate părțile am primit respect. Să fim și noi miracolul anului, Slobozia! A fost cea mai complexă situație în care am lucrat, din punct de vedere al condițiilor, dar și cea mai plină de satisfacție.
În aceste circumstanțe, să rămâi în Liga 1, în ultimul moment… este ceva incredibil„, a declarat Adnan Aganovic după meci.
Totodată, Aganovic a discutat și despre viitorul său, după ce a salvat echipa: „Vedem ce se va întâmpla. Nu știu dacă voi rămâne la Slobozia. Îmi expiră contractul. Trebuie să discut cu conducerea. Mă simt bine din punct de vedere fizic. Am jucat multe partide în acest sezon, 34-35. Sunt pregătit, sper că totul va fi bine. Președintele nostru este emoționat… nu mai avea voce„.
Declarația lui Mihai Stoica la care făcea referire Aganovic
„Fără o minune la Slobozia și Buzău, nu se salvează. Este greu de crezut că se salvează. Pentru baraj e o luptă intensă„, a declarat Mihai Stoica la finalul lunii martie.