Taxe neplatite, mașina blocată? Ministrul Cseke anunță proiect pentru soluționare

Dată:

Kelemen Hunor și Cseke Attila, Foto: AGERPRES

Ministerul Dezvoltării și Administrației Publice, condus de UDMR, intenționează un nou pachet de reforme administrative prin care va delega mai multe atribuții administrațiilor locale, potrivit unui comunicat al partidului. De asemenea, va introduce o nouă legislație pentru o gestionare mai eficientă a încasărilor fiscale locale, a afirmat ministrul Cseke.

„Este corect ca toți cetățenii să își asume responsabilitatea pentru plata impozitelor și taxelor locale. Am observat că multe primării nu-și pot acoperi cheltuielile din veniturile proprii. Este necesară o reformă a legislației, astfel încât primăriile să poată percepe toate taxele legale de la toți contribuabilii”, a declarat ministrul.

Cseke a subliniat că, în prezent, vânzarea unei mașini presupune plata tuturor taxelor aferente. Această procedură va fi extinsă și la achiziționarea de mașini, precum și la cazurile în care există datorii pentru terenuri, case sau amenzi de parcare.

Pierderea permisului de conducere din cauza contravențiilor rutiere poate fi recuperată doar prin plata amenzii corespunzătoare.

De asemenea, primăriile vor putea emite autorizații de construcție doar dacă solicitantul nu are datorii fiscale.

În ceea ce privește acordarea de prestații sociale, autoritățile locale pot considera în calcul impozitele și alte datorii. Sunt exceptate de la această regulă mame cu indemnizații pentru creșterea copiilor și persoanele cu handicap.

Inițiativa UDMR urmărește eficientizarea încasărilor fiscale și consolidarea principiilor descentralizării, a afirmat ministrul.

Totodată, procedura de transfer al bunurilor statului în proprietatea administrațiilor locale va fi simplificată.

Ministrul a amintit de inițiativele anterioare privind descentralizarea, menționând că deciziile locale privind întreținerea bunurilor sunt mai rapide decât cele emise centralizat.

„Comunitățile locale au un interes direct în gestionarea bunurilor aflate în proprietatea lor. Trebuie depășite temerile legate de transferul resurselor către administrațiile locale, pentru a asigura o funcționare mai eficientă a administrației publice locale.”, a conchis ministrul.

Viceprim-ministrul Tánczos și ministrul Cseke au discutat propunerile cu reprezentanții administrațiilor locale. Propunerile vor fi incluse în pachete de măsuri guvernamentale în perioada următoare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

Mai multe de genul acesta
Related