Ministrul Energiei, donație salarială și apel către companii

Dată:

Bogdan Ivan

Ministrul Energiei a donat 20% din salariu statului și solicită un gest similar directorilor din subordine.

„Am virat 20% din salariul meu statului român. Este normal ca și directorii și membrii consiliilor de administrație și supraveghere din companiile de stat să urmeze acest exemplu.”, a declarat Bogdan Ivan.

Ministrul a subliniat necesitatea solidarității și a solicitat și celorlalți angajați ai statului să contribuie la efortul național.

„Nu putem cere doar cetățenilor cu venituri mici, familiilor tinere sau pensionarilor să se sacrifice. Toți trebuie să contribuie la rezolvarea problemelor țării, indiferent de poziția avută.” , a adăugat ministrul.

Vicepremierul solicită reducerea veniturilor membrilor consiliilor de administrație

În urmă cu recent, vicepremierul Dragoș Anastasiu a menționat existența unor membri în Consiliile de Administrație ale companiilor de stat care câștigă sume semnificativ mai mari decât președintele României.

Acesta le-a cerut acestora să renunțe „voluntar” la diferențele salariale considerabile, demonstrând astfel solidaritate cu pensionarii, cu părinții cu copii mici și cu elevii.

„Vrem ca aceștia să renunțe voluntar la sumele excesive, în spiritul solidarității. Să spună clar cât donează până la finalul anului.”, a declarat Anastasiu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

Mai multe de genul acesta
Related