Mijlocașul Alexandru Maxim a avut o contribuție esențială la singurul gol al echipei adverse, formația pregătită de Burak Yilmaz încheie anul 2025 în modestie, înregistrând cea de-a patra consecutivă fără victorie.
Dezastrul a început mai devreme pe stadionul „Fatih Terim”. Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 21, prin Shomurodov, asistat perfect de Amine Harit. Speranțele celor de la Gaziantep s-au reînviat rapid, la doar cinci minute distanță. Alexandru Maxim a ieșit în evidență și a oferit o pasă precisă către Drissa Camara, care a restabilit egalitatea.
Entuziasmul nu a durat mult. Fayzullaev a readus-o pe Başakşehir în avantaj în minutul 29, fixând scorul la pauză, 2-1.
Final de an dificil pentru echipa conduși de Burak Yilmaz
Repriza secundă a fost un eșec total pentru oaspeți. Imediat după pauză, Kızıldağ și-a autogolat echipa în minutul 53. În încercarea de a schimba cursul meciului, antrenorul l-a introdus în teren pe Deian Șorrescu în minutul 57, în locul lui Perez, însă fostul jucător dinamovist nu a putut opri valul de goluri. Gunes a crescut scorul la 4-1 în minutul 68, din pasa aceluiași Shomurodov. Cu un minut înainte ca jocul să se încheie, Alexandru Maxim a fost înlocuit cu Boateng.
Finalul a fost unul decoamdată extrem de dureros pentru Gaziantep. Rodrigues a fost eliminat în minutul 76, lăsându-și colegii în inferioritate numerică, iar Brnic a încheiat scorul cu 5-1 în prelungiri (90+2), stabilind rezultatul final.
Ca urmare a acestui rezultat, Başakşehir urcă pe locul 7 în clasament, acumulând 23 de puncte, fiind egală cu Gaziantep, aflată pe poziția a 9-a, însă având un golaveraj inferior.