Despre fenomenul medicilor care activează în sectorul privat în timpul orelor plătite în sistemul public, ministrul Rogobete a precizat: Este clar că această situație nu se rezolvă doar prin vorbe frumoase, motiv pentru care voi demara un control național amplu pentru a verifica toate aceste activități. Am afirmat constant că medicina are anumite particularități și că medicul, după programul de lucru în sistemul public, poate desfășura activități unde dorește
, a declarat la Digi24.
Rogobete a menționat că problema intervine atunci când serviciile medicale nu sunt oferite în timpul programului plătit din fonduri publice. În aceste cazuri, unitățile sanitare nu pot deconta serviciile către Casa Națională de Asigurări de Sănătate, ceea ce duce la nereușita îndeplinirii contractelor și la deficit bugetar acoperit de minister.
Impactul financiar al fenomenului
„Dacă un medic, în timpul programului în sistemul public, nu furnizează în realitate servicii medicale la spitalul public, acest spital nu primește de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate contravaloarea serviciilor. Aceasta generează probleme vechi, precum neîndeplinirea contractului cu Casa și deficitul bugetar al spitalului, pe care trebuie să îl acopere din fondurile statului”, a explicat ministrul Sănătății.
El a indicat pașii următori în soluționarea acestor probleme: „Vom efectua un control la spitalul Elias, cu un raport detaliat, și am discutat deja cu asociații profesionale și specialiști în sănătate. De asemenea, intenționăm să modificăm legislația pentru ca managerii să poată avea mai multe instrumente administrative de control”.
Declarațiile ministrului au fost făcute după ce vineri a prezentat public un exemplu în care un medic angajat în sistemul public, în timpul orelor de program, se pregătea să efectueze o intervenție chirurgicală la o clinică privată.