După ultimul meci din play-off, Universitatea Craiova – Dinamo 2-1, Mirel Rădoi a transmis un mesaj lui Basarab Panduru. Nemulțumit de o analiză a fostului internațional la Prima Sport, antrenorul oltenilor l-a acuzat pe actualul expert TV de manipulare.
Mirel Rădoi, deranjat de comentariile lui Panduru: „Este ușor să induci în eroare și să critici când ai cunoscuți”
De asemenea, Rădoi a afirmat că Panduru ar trebui să „lase deoparte prietenia” atunci când analizează. Antrenorul Craiovei s-a referit probabil la relația dintre Panduru și fostul antrenor din Craiova, Costel Gâlcă.
„Îmi pare rău. Este prietenul meu, dar trebuie să-i răspund. Am primit un link cu o declarație a lui Panduru. Nu poți spune că Universitatea Craiova are o medie sub un punct luând în considerare că, până la meciul din seara aceasta, aveam 11 puncte în 9 jocuri. Chiar și dacă am pierde, aveam o medie de peste un punct.
Dacă vorbim de obiectivitate în această țară, ar trebui să o punem mai presus de prietenii noștri și să fim imparțiali. Noi avem o medie de peste 1,6-1,7 puncte. Când spui că ar trebui să ne apărăm cu toată echipa, e doar opinia ta. Nu înseamnă că eu, ca antrenor, trebuie să aplic ce vrei tu. Eu mi-am asumat niște riscuri și le voi continua să le asum.
Dacă eu decid că ne apărăm defensiv, așa vom face. Apărându-ne în acest mod, am avut a doua cea mai bună apărare din play-off. Nu-mi este rușine de acest lucru și nici nu mi-ar fi fost rușine dacă am termina pe locul 5. Așa aș fi răspuns. Nu înseamnă că, în anumite momente, nu are dreptate. Are dreptate, doar că asta este concluzia sa, că trebuie să ne apărăm cu toată echipa.
Cred că avem 18 meciuri jucate, inclusiv cel din Cupă cu CFR, și am obținut 30 de puncte. Înaintea noastră s-au jucat 24 de jocuri și au fost 36 de puncte. Să fim imparțiali de la început până la sfârșit!
Prin ceea ce noi, antrenorii, spunem și prin ceea ce ei, experții TV, fac, trebuie să educăm publicul. Dacă le prezentăm doar ceea ce ne convine, nu vom face altceva decât să creăm polemici între noi, antrenori și experți, și între toți cei implicați, inclusiv spectatori.
Este ușor să induci în eroare și să critici când ai cunoscuți. Dar, dacă țineți cu adevărat la cineva și sunteți amici, este mai ușor să-i spui adevărul. Eu, chiar dacă voi răni pe cineva sau pe mine, voi spune întotdeauna adevărul„, a declarat Rădoi, după meciul Universitatea Craiova – Dinamo 2-1.
Basarab Panduru: „Rădoi să nu vorbească despre obiectivitate, pentru că el nu a fost obiectiv”
După câteva zile, Panduru a comentat declarațiile lui Rădoi. Fostul internațional a spus că a încercat să clarifice situația într-o discuție privată cu antrenorul Craiovei, dar acesta nu i-a răspuns.
„Ce să răspund? Nu știu. Eu am manipulat sau el a manipulat? Nu vreau să vorbesc deocamdată. Am decis să nu-i răspund și să nu fiu nervos ca el. Este prietenul meu și am ales să gestionez situația în felul meu. Așa că ieri sau alaltăieri l-am sunat. Dacă tot suntem prieteni, să rezolvăm lucrurile noi doi prima dată. Să vedem ce l-a deranjat, unde am greșit. Nici până în ziua de azi nu m-a sunat înapoi. Nu mi-a răspuns și nu m-a sunat înapoi.
Să presupunem că are probleme, că e ocupat. Aștept încă să mă sune. Nu vreau deocamdată să vorbesc. Nu sunt aici să mă cert, ci să înțeleg. Eu am fost în situații asemănătoare. Și eu vedeam dușmani peste tot și făceam numai prostii, căutându-i acolo unde nu erau. Așa îi percepe și el acum.
De aceea nu vreau să vorbesc despre nimic. Dar să nu vorbească cu mine despre obiectivitate, pentru că el nu a fost corect! O să vorbesc cu el și îl voi corecta. El face niște afirmații dure. Bagă un om în discuție fără motiv. Tu poate că nu-l cunoști prea bine, dar el îl cunoaște. Nu poți să-l invoci în discuție în acest mod.
Mai bine vreau să mă opresc pentru a face lucrurile corect. L-am sunat, aștept să mă sune. Dacă a avut treabă, înțeleg. A primit o informație greșită. Eu nu am spus niciodată ce a spus el acolo„, a declarat Panduru la Prima Sport.