Alexandru Hațieganu
Data publicării:
Data actualizării:
Benfica s-a impus categoric în fața lui Auckland City, cu scorul de 6-0, într-un meci din faza grupelor Cupei Mondiale a Cluburilor 2025.
Toate întâmplările Cupei Mondiale a Cluburilor FIFA pot fi urmărite pe platforma VOYO.
Meciul a fost transmis LIVE pe PRO Arena și pe VOYO, precum și în format LIVE VIDEO pe site-ul Sport.ro.
Benfica – Auckland City 6-0 (Di Maria Ângelo (p) 45’+8′, (p) 90’+7′, Pavlidis V. 53′, Sanches R. 63′, Berreiro L. 76′, 78′)
Final de partidă!
90’+7′: GOOOL! Di Maria a înscris din lovitură de pedeapsă și a marcat dubla.
78′: GOOOL! Barreiro a înscris al doilea gol pentru Benfica.
76′: GOOOL! Barreiro marchează pentru Benfica.
63′: GOOOL! Sanches adaugă al treilea gol pentru Benfica.
53′: GOOOL! Pavlidis marchează pentru Benfica.
46′: Începe repriza a doua!
Actualizare (22:05): Reluarea meciului este aşteptată la 22:20. Jucătorii Benfica sunt la încălzire.
Actualizare (21:55): Spectatorii au părăsit arena din Orlando din cauza ploii torențiale. De la întreruperea partidei au trecut deja două ore.
Actualizare (20:05): Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, continuarea reprizei a doua a fost amânată.
45’+10′: Finalul primei reprize!
45’+8′: GOOOL! Benfica a deschis scorul din lovitură de pedeapsă, marcat de Di Maria.
19′: Oportunitate pentru Benfica însă șutul lui Akturkoglu a trecut pe lângă poartă.
1′: Partida a început!
Echipele inițiale:
- Benfica (4-2-3-1): Trubin – Barreiro, Silva, Otamendi, Carreras – Aursnes, Kokcu – Di Maria, Prestiani, Akturkoglu – Pavlidis
- Antrenor: Bruno Lage
- Auckland City (5-2-3): Garrow – Lagos, Mirchell, den Heijer, Boxall, Bell – Zhou, Ilic – Yoo, Bevan, Zeb
- Antrenor: Ivan Vuksich
Benfica a înregistrat o remiză, scor 2-2, în primul meci al turneului. Echipa, în care evoluează și Angel Di Maria s-a clasat pe locul 2 în Grupa C, după egalul cu Boca Juniors.
Auckland City se află pe ultima poziție după înfrângerea severă cu Bayern, scor 0-10.
Propunerea lui Berlusconi pentru o Cupă Mondială a Cluburilor
Prima ediție a Cupei Mondiale a Cluburilor FIFA s-a numit Campionatul Mondial al Cluburilor FIFA. Silvio Berlusconi, fostul președinte al clubului AC Milan, a fost cel care a avansat ideea unui astfel de turneu între cele mai bune cluburi. Această propunere a fost făcută la Congresul FIFA din Las Vegas.
Pe lângă această inițiativă, s-a prezentat și primul joc video cu tematică fotbalistică, a fost inclusă Macedonia de Nord în rândul țărilor afiliate FIFA și s-a tras la sorți programul pentru Campionatul Mondial din 1994.
Berlusconi a mai avut inițiative de succes în domeniul fotbalului, prin rebranding-ul și reformarea Cupei Campionilor Europeni în Liga Campionilor, în anii ’80, devenită realitate în 1992.