Preşedintele FCSB a fost nemulţumit de suma solicitată de Unirea Slobozia pentru Andrei Dorobanţu (20 de ani) şi a abandonat negocieri, lansând un atac direct la adresa oficialilor clubului ialomiţean.
Deşi Mihai Stoica anunţase că FCSB caută soluţii pentru respectarea reglementărilor privind jucătorii sub 21 de ani, interesul pentru Dorobanţu s-a diminuat brusc.
Prețul care a declanșat furia: 700.000 de euro
Momentul care l-a determinat pe Gigi Becali să renunţe la transfer a fost atunci când a aflat cerinţele financiare ale clubului nou-promovat: 700.000 de euro. Finanţatorul campioanei a considerat suma exorbitantă şi a reacţionat conform stilului său.
„Era vorba de un jucător de la Slobozia şi noi ne gândeam să-l luăm cu împrumut cu opţiune de cumpărare. 700.000 de euro au cerut. Du-te, bă, de aici, bă! Ei cred că dacă eu le-am dat 3-400.000 pentru Gele, gata. Păi am dat că aveam nevoie. Şi şi-a făcut treaba. Ei cred că arunc cu banii, că sunt nebun. Eu dau când am nevoie, când îmi trebuie neapărat. Atunci speculează-mă”, a declarat Becali, pentru Primasport.
Preşedintele formaţiei roș-albaștrilor a subliniat existența unor alternative pentru respectarea normelor privind jucătorii sub 21 de ani şi că nu va insista pentru transferul lui Dorobanţu. „Nu ne mai interesează pentru că avem şi Vlăsceanu pe partea stângă, avem şi pe Cercel, care este apt, Stoian, Toma. Pe Stoian îl putem considera pentru Liga Campionilor, eventual în Andorra. Trebuie să-l promovăm pe Stoian. Numai un atacant vom mai aduce. Antrenorii apreciază jucătorii, îl consideră valoros”, a concluzionat acesta.