Depopularea României: pierderi de locuitori în ultimii 20 de ani – HotNews.ro

Dată:

Imagini cu oameni pe străzi.

România se află pe primul loc în clasamentul de depopulare al statelor europene, pierzând aproximativ 2,5 milioane de locuitori în ultimii 20 de ani, potrivit datelor Eurostat. Urmează, la distanță, Polonia (-1,6 milioane) și Bulgaria (-1,3 milioane), potrivit biroului statistic al UE.

În comparație cu numărul total de locuitori, cele mai mari scăderi relative s-au înregistrat în Letonia (-18%), Bulgaria (-17%), Lituania (-15%) și România (-11%).

De asemenea, România (de la 95 la 81 locuitori/km²) și Bulgaria (de la 70 la 59 locuitori/km²) au experimentat cele mai mari scăderi ale densității populației în ultimii 20 de ani.

„Populația României ar urma să scadă până în 2050 cu aproape 3 milioane de locuitori – 77% datorită scăderii naturale și 23% datorită migrației negative nete. Și aceasta este o estimare optimistă, situația reală putând fi mult mai gravă”, susține profesorul Vasile Ghețău, citat de Contributors.ro.

O situație și mai îngrijorătoare: după 2030, va urma o scădere drastică a populației în vârstă de 20-64 de ani.

Un raport din iulie al Diviziei pentru Populație a Națiunilor Unite prezintă 5 avertismente legate de viitorul apropiat.

Vom avea 17,9 milioane de locuitori în 2034, cu puțin peste nivelul din 1956

România se numără printre țările cele mai afectate de tranziția demografică către o populație mai în vârstă. Analizarea acestui fenomen social este vitală pentru înțelegerea viitorului națiunii.

Structura pe vârste a populației României a suferit modificări semnificative în ultimele decenii, o tendință ce va continua, fără politici pro-nataliste.

Rata natalității în țară scade, în timp ce speranța de viață crește. Proporția populației cu vârsta de 65 de ani și peste a crescut, ceea ce prezintă provocări majore pentru societatea românească în viitor.

Am pierdut un milion de locuitori, și riscăm să mai pierdem încă unul

De la recensământul din 2011 la cel din 2021, România a pierdut aproximativ un milion de locuitori, a declarat președintele INS Tudorel Andrei, într-o dezbatere organizată de HotNews.ro. Andrei a menționat și îmbătrânirea accentuată a populației din ultimii 30 de ani (cu aproximativ 7,7 ani în medie, dar mai accentuată în cazul femeilor).

România se confruntă cu una dintre cele mai severe scăderi ale populației pe termen lung. La fiecare 10 ani, se pierde aproximativ un milion de locuitori, conform unui economist-șef Raiffeisen Bank, Ionuț Dumitru, și fostilor șefi ai Consiliului Fiscal.

România se numără printre țările europene cu cel mai accentuat declin demografic, a mai declarat Dumitru.

„Partea cea mai îngrijorătoare este că această scădere dramatică din următorii ani va afecta populația activă. E un impact major ieșirea la pensie a generațiilor din zona 15-64 de ani și vedem că în această perioadă se anticipează scăderi semnificative ale populației active”, susține economistul.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

Mai multe de genul acesta
Related