Mai mulți furnizori de gaze naturale au început să publice ofertele pentru populație pentru perioada post-1 aprilie 2026, când piața va fi liberalizată. În prezent, compania PPC (fosta Enel) are cele mai ridicate tarife. Totodată, compania de stat Romgaz se pregătește să preia rolul jucat anterior de Hidroelectrica în contextul liberalizării pieței de energie.
Tariful gazelor pentru consumatorii din România a fost plafonat în 2022 la 0,31 lei/MWh (tariful final aferent facturii). Acest plafon trebuia să expire la 1 aprilie 2025, însă Guvernul a decis extinderea cu un an, până la 1 aprilie 2026. Conform calendarului stabilit, autoritățile vor liberaliza piața gazelor naturale începând cu data de 1 aprilie 2026, a anunțat Ministerul Energiei într-un comunicat oficial.
Unii furnizori au deja publicat oferte valabile și după această dată, diferențiate pentru cele 27 de zone de distribuție din țară. Analiza a fost realizată de HotNews pentru zona București, unde distribuitor este Distrigaz Sud Rețele.
Engie: facturi cu 16% majorate
Astfel, Engie propune un pachet tarifar pentru energie electrică și gaze naturale, având prețul pentru gaze de 0,31 lei/kWh (tariful plafonat până la data de 1 aprilie) și 0,36 lei/kWh pentru perioada post-liberalizare, ceea ce reprezintă o creștere de 16%. Factura medie pentru un apartament de două camere, care în prezent costă 235 lei (pe perioada de plafonare), va ajunge la 272 de lei într-o lună de sezon rece, după eliminarea plafonului tarifar.
Oferta include și un contract pentru energie electrică, având tariful de 1,35 lei/kWh.
PPC: majorare de 35%, Electrica Furnizare: +6,5%
O altă companie care a anunțat prețuri pentru perioada post-liberalizare este Electrica Furnizare. Pentru clienții din București, conectați la Distrigaz Sud, prețul propus este de 0,33 lei/kWh pentru intervalul 1 aprilie – 1 iulie 2026, ceea ce indică o creștere de 6,5% față de plafon. Factura medie pentru un apartament de două camere va crește de la 235 lei la 250 de lei.
De asemenea, PPC stabilește un tarif final de 0,42 lei/kWh pentru perioada după liberalizare, marcând o creștere de 35% față de tarifele plafonate. În cazul unui apartament cu două camere, factura lunară poate ajunge iarna la 317 lei.
Oferta E.ON, încă nedisponibilă
Un alt important distribuitor de gaze, E.ON Energie România, nu a anunțat încă tarif final pentru perioada post-încheierea regimului de plafonare, însă a comunicat consumatorilor că prețul gazelor propriu-zise va fi de 0,21 lei/kWh. În această situație, factura în înregistrare va fi de aproximativ 0,35 lei/kWh, conform publicației e-nergia.ro.
Tariful total din factură include prețul gazului, tarifele pentru înmagazinare, distribuție și transport, precum și TVA.
Romgaz se pregătește să devină un jucător important pe piața gazelor
Acestea sunt doar primele oferte. În curând, un nou operator de gaze naturale intenționează să intre pe segmentul clienților casnici, începând cu începutul anului. Este vorba despre Romgaz, care a fost până acum concentrat pe activitatea de producție și distribuție pentru clienții industriali.
Compania poate avea un rol similar cu cel pe care l-a avut Hidroelectrica pe piața de electricitate, fiind și producător și furnizor, și având tarife mai mici pentru consumatori. Acest fapt a determinat scăderea tarifelor și la ceilalți furnizori.
Progres: pașii făcuți de Romgaz pentru extinderea în domeniul gazelor
Gabriela Trâmbițaș, directorul financiar al companiei, a declarat că primele livrări către consumatorii individuali sunt estimate să înceapă în aprilie 2026, odată cu liberalizarea tarifelor.
„În prezent, dezvoltăm o platformă digitală pentru gestionarea relației cu noii clienți. Purtăm negocieri cu instituții financiare și procesatori de plăți pentru implementarea plăților online integrate în platformă. În același timp, realizăm achiziții pentru soluții software destinate contractării online, call-center și alte servicii conexe”, a explicat Trâmbițaș.
„Romgaz va deveni, astfel, al doilea mare furnizor din portofoliul Ministerului Energiei care va opera pe piața de gaz natural pentru consumatorii casnici, după exemplul Hidroelectrica. Dorim ca acest proiect să devină un pilon de competitivitate, stabilitate economică și protejare a intereselor populației”, a afirmat fostul ministru Sebastian Burduja, în ianuarie 2025.
Estimări ale Asociației Furnizorilor privind creșterea tarifelor
Asociația Furnizorilor de Energie din România (AFEER) estimează o creștere aproximativă de 5% a facturii lunare pentru gaze naturale pentru consumatorii rezidențiali, începând cu data de 1 aprilie, ca urmare a variațiilor prețurilor de pe piața angro.
„În prezent, furnizorii achiziționează gaze la prețul plafonat de 120 de lei/MWh. La acest tarif, se adaugă cheltuielile de înmagazinare, în jur de 30 de lei/MWh. Prețul pieței actual este de aproximativ 170 de lei”, a declarat Laurențiu Urluescu, președintele AFEER.
El a adăugat că factura medie pentru un apartament cu centrală termică poate ajunge la circa 400 de lei lunar, în sezonul rece.
Negocieri privind un nou mecanism de protecție pentru consumatori
În 2024, Comisia Europeană a inițiat o procedură de infringement împotriva României, acuzând prelungirea excesivă a plafonării tarifelor pentru energie și gaze, față de alte state membre. Continuarea politicii de plafonare ar putea determina România să fie chemată în fața Curții de Justiție a UE, a explicat Ministerul Energiei într-un răspuns oficial.
Autoritățile române negociază cu reprezentanții Comisiei Europene pentru a implementa un mecanism nou de protecție a consumatorilor casnici și pentru acordarea unor ajutoare de stat pentru sectorul industrial, au adăugat oficialii ministerului.
„Susținem ideea sprijinirii categoriilor vulnerabile și în continuare”, a afirmat premierul Ilie Bolojan, la finalul săptămânii precedente.