Astfel, echipa oltenească, pregătită de Filipe Coelho, a încheiat pe poziția a 25-a și a ratat calificarea în faza eliminatorie a Conference League.
Filipe Coelho: „A fost ceva neprevăzut în ultimele momente!”
Filipe Coelho a declarat că nu poate explica rezultatul meciului cu AEK Atena, însă antrenorul portughez a subliniat că este mândru de efortul jucătorilor săi și de atitudinea cu care oltenii au evoluat pe teren.
Tehnicianul lusitan afirmă că arbitrul georgian Giorgi Kruashvili a influențat negativ desfășurarea jocului, permitând continuarea unei perioade care ar fi trebuit să fie oprite.
„Nu pot da o explicație clară. Dacă aș încerca, probabil aș fi sancționat. Să ne concentrăm pe ce am realizat, am fost plini de determinare. Consider că nu meritam această înfrângere. S-au adăugat opt minute de prelungire, urmate de alte 4-5, ceea ce nu mi se pare corect, dar nu eu sunt cel care analizează aceste aspecte.”
„Toți au observat ce s-a întâmplat. Nici nu a fost un moment ușor, dar trebuie să ne continuăm drumul.”
„Sunt foarte mulțumit de jocul echipei, am surprins adversarii, care sunt foarte valoroși, am demonstrat determinare, chiar dacă nu este facil să evoluezi pe un stadion atât de competitiv. Ne-am creat ocazii, am luptat, dar a intervenit o situație neașteptată la final.”
„Este o parte normală a muncii mele, pe viitor vom deveni și mai puternici. Când analizăm meciul, poate vom afla răspunsurile.”
„Am întâlnit echipe foarte competitive. Trebuie să acceptăm această realitate, suntem dezamăgiți, ceea ce este firesc, dar trebuie să ne concentrăm pe campionat.” a spus Filipe Coelho după întâlnire.