Campioana a primit vizita echipei din Giulești pe Arena Națională, în etapa cu numărul 21 din sezonul regulat al Superligii României. La finalul celor 90 de minute, formația roș-albă a obținut toate cele trei puncte.
”Credeți că sunteți cea mai bună echipă din România?” Florin Tănase a răspuns sincer după victoria cu Rapid
Florin Tănase a declarat în cadrul interviului de după meci că victoria din derby a fost una semnificativă și meritată, a lăudat evoluția din prima repriză, dar a recunoscut că echipa a cedat inițiativa după pauză.
”O victorie importantă în derby, suntem încântați. Am avut o primă repriză foarte bună, însă după pauză ei au controlat jocul.
Per total, o victorie meritată. Așa vrem să trăim, cu emoții. Cred că în prima repriză am fi trebuit să marcăm mai mult. Eu îmi doresc o mică vacanță, să fie scurtă, avem nevoie de ea, dar trebuie să fim conștienți de ce trebuie să facem.
(în legătură cu dacă echipa este cea mai bună din România) Nu consider, noi suntem. În prima repriză am arătat că suntem cea mai bună formație din țară. În a doua, nu.
Este o diferență pe care trebuie să o recuperăm. Dacă ne relaxăm, putem câștiga între 4 și 6 puncte. Este necesar să fim conștienți și să abordăm fiecare meci cu gândul de a câștiga, deoarece pot fi obținute foarte multe victorii.
Este important să ne uităm și mai sus, pentru că nu sunt sigure de calificare în play-off echipele aflate pe primele poziții.