Bergodi refuză să discute despre fotbal pe ger: Este prea devreme să începem | Sport.ro

Dată:

„Șepcile roșii” au egalat astăzi, 1-1, cu echipa poloneză Widzew Lodz, într-un meci jucat la o temperatură de 16 grade Celsius. În prezent, gândurile lui Bergodi se îndreaptă deja cu îngrijorare spre condițiile extreme din țară, unde formația sa trebuie să se pregătească pentru confruntarea crucială cu Dinamo.

Antrenorul formației „studenților” a declarat că nu înțelege de ce a fost stabilită rapid prima etapă din 2026, în condițiile unor prognoze meteo severe. Trecerea bruscă de la clima blândă din Antalya la zăpada din România reprezintă principalul obstacol al ardelenilor înainte de reluarea campionatului.

„Ne deplasăm la Sibiu. Avem trei-patru zile de antrenament în țară, însă apare o problemă: în România, temperaturile sunt foarte scăzute, zăpada și terenurile înghețate. Cu tot respectul, pare prea devreme să începem returul pe 16 ianuarie. Sunt multe meciuri în calendar, iar pe 16 sau 18 ianuarie, când începe competiția, nu ne putem antrena decât pe suprafețe sintetice, care sunt de asemenea înghețate. Nu este ușor. Mi-aș dori ca vremea să se îmbunătățească, însă toate echipele au dificultăți, doar că, Doamne ferește, nu căutăm scuze‟,” a afirmat Cristiano Bergodi.

Emoții legate de golgheterul Lukic

Pe lângă temperaturile scăzute, tehnicianul italian este îngrijorat și de starea grupării Jovo Lukic, aflat în recuperare după o accidentare suferită în cantonament. Atacantul, care împart pacea de lideri în clasamentul marcatorilor cu Alex Dobre (11 goluri), este incert pentru următoarele meciuri, însă Bergodi speră să-l poată recupera rapid pentru perioada dificilă a seriei de meciuri decisive pentru calificarea în play-off.

„Antrenamentul a decurs bine, putem spune că a fost unul de calitate. Am încheiat cantonamentul. Din păcate, Lukic are o problemă, trebuie să vedem cu medicul ce tratament este necesar. În general, sunt mulțumit de modul în care s-au antrenat jucătorii, am arătat bine și în aceste trei partide, chiar dacă nu am câștigat niciunul dintre ele. Meciul cu Dinamo va fi extrem de dificil. Au o echipă puternică, cu o dinamică foarte bună. I-am observat și pe ei, și pe noi, va fi o confruntare complicată, iar programul următor este foarte încărcat: nouă meciuri, din care cinci în deplasare, toate cu formații din zona play-off. Nu cred că Lukic va rata multe partide, trebuie să verificăm situația cu medicul. Nu căutăm un atacant, încă nu am discutat despre acest aspect. Nu consider că mai avem nevoie de alte transferuri. Sunt mulțumit de actuala formulă de jucători, am ajuns aproape de locurile de play-off,”** a spus Bergodi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

Mai multe de genul acesta
Related